Alüminyum doğada boksit cevheri olarak bulunan ısıya karşı dayanıklı olması ve oksitlenmeye karşı yüksek direnç göstermesi sebebi ile dünya sanayisi için önemli bir elementtir. Önceleri uzay araçları, uçak yapımı gibi alanlarda hafif ve dayanıklı olması sebebiyle tercih edilen alüminyum günümüzde modern makine parçalarından tutun modern mimaride yüksek binaların dış kaplamasına kadar her alanda kullanılmaya başlamıştır. Isı kaybını önleyen yapısıyla ekonomik olarak diğer seçeneklerin önüne gecen alüminyum gümüş rengi doğal parlaklığa sahiptir. Bu nitelikleri ile birçok yapı sahibi ve mimar görselliğe sağladığı katkılar sebebiyle Alüminyum Silikon Cephe Giydirme sistemini uygulamaktadır. Bina dışından bakıldığında sadece cam görünmesini sağlanan bu sistem teknik olarak uygulaması bazı özellikler içermektedir.

Yapılacak binanın dış cephe uygulama planına uygun olarak, belirlenen açıklıklara ve her katın döşeme betonuna ayar imkânı veren, alüminyumdan mamul ankarajlar vasıtası ile binaya bağlanan ek yerlerde, birbirine  sınır olan farklı veya aynı tipteki malzemeleri birbirinden ayıracak boşluklar bırakarak, taşıyıcı düşey elemanlarla bunlar arasına cam yerleştirmek ve bu camları taşıyacak düşey ve yatay sabitleyicilerin montajından oluşur. Binaya yapılan bağlantılar özel çelik dübel ve cıvatalar vasıtası ile yapılır. Yapılış mantığı birçok farklı malzemenin entegre olarak iş görmesi mantığına dayanan bir sistemden oluşan Alüminyum Silikon Cephe Sistemi konusunda uzman ve yeterliliğini kanıtlamış kurumlar tarafından yapılmalıdır.

Tamamlandığında göz alıcı zengin bir görüntü veren bu sistemler istenilen bölgelerde gizli açılabilir kanat uygulamasına da imkân vermektedir. Uzun yıllardır yapı sektörü daha geniş açıklıklarda şeffaflığa çözüm bulamamış ancak Alüminyum Silikon Dış Cephe Sistemi buna olanak sağlamıştır. Camlar arasında boşluklarda silikon veya fitil seçenekleri kullanılabilir. Binalara uygulanması ile yaşam alanlarına yüksek itibar ve şık görüntü kazandırması sebebiyle en çok tercih edilen sistemler haline gelmiştir. Camın sadelik ve asil duruşunu tamamen yansıtan bu sistemler binanın tamamını kaplayan bir modern görüntü getirir. Genellikle büyük holding ve kurumlarda tercih edilen bu sistemler kullanan şirkete de hayli yüksek prestij kazandırmaktadır. Tüm detayları ince işçilik ve planlamaya dayalı özellikleri olan uzman firmalar tarafından yapılmalıdır.