Alüminyum Kapaklı Cephe Giydirme

Dünyanın her yerinde modern mimaride alüminyum tabanlı malzemeler daha sık kullanılmaya başlamıştır. İlk yıllarda cam, kapı, kullanımında sıkça kullanılan alüminyum sistemler, artık görkemli binaların dış tasarımında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Alüminyum Kapaklı Cephe giydirme dış cephe uygulamalarında şehirlerin görselliğine büyük bir katkı sağlamaktadır. Kapaklı cephe giydirme sistemleri, tüm ayarlaması bitmiş alt karkasların üzerine yerleştirilen camın, baskı yapacak olan profillerinin yuvalarına vidalanması ile sıkıştırılarak, sızmaların önlenmesi ve kesitteki profilin yuvasına oturtularak, montaj işlerinin sona ermesi ile tamamlanan bir işlem gerektirir. Dik veya yatay çizgiler halinde seçenekler uygulanabilir. Alüminyum, cam ve çeliğin bir arada kullanılması ile modern mimaride vazgeçilmez bir seçenek haline gelmiştir.


                                                


 

Alüminyum elementi yüksek ısıya dayanıklı olması ve milimetrik yaklaşım sağlanarak kesitleri birleştirme imkânı vermesi sebebiyle ekonomik olarak önemli bir avantaj sağlar.Hem de montaj kolaylığı sebebiyle daha geniş görüş açısı sunarak güneş ışığından azami yarar elde edilmesine olanak verir. İçerisindeki bileşenlerde insan sağlığına zarar veren zararlı gaz barındırmadığı için olası yangın durumlarında zehirlenmelere yol açmaz. Alüminyum Kapaklı Cephe giydirme sistemleri kaplama yapılacak binanın bulunduğu yerdeki rüzgâr şiddeti, dik pozisyondaki taşıyıcıların birbirine mesafesi ve kullanılan camın ağırlığı gibi etkenler hesap edilmesi ile statik hesaplamalar yapılarak uygulanır. Camlar arasındaki boşluklar yatay ve dikey profillerle kapatılarak tam yalıtım sağlanır.

Uygulamanın kolay olması sebebi ile çok katlı binalar veya tek katlı binalarda kullanmaya olanak sağlar. Dış görünüş olarak düzgün formda olmayan binalarda da uygulanabilmesi sebebiyle binaların yapısını ve dış görünüşünü düzenler. Birçok farklı renk uygulaması imkânı sunduğu için doğal görünümü ile yaşam alanlarına farklılık getirir. Alüminyum yoğunluklu malzemelerin kullanıldığı bina yapımı bayındırlık Bakanlığı ihale şartnamesinde zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle okul, hastane yapımlarında, ısıya karşı yüksek dayanıklılık özelliği ile tercih edilmektedir. Alüminyum kapaklı cephe giydirme uygulandığı tüm alanlarda farklı görsel güzellikler ile şehrin görüntüsünü güzelleştirmektedir. Uygulama kolaylığı ve montajda mükemmel yaklaşımı sebebiyle birçok mimar cephe giydirme sistemlerinde, Alüminyum kapaklı cephe giydirme sistemini uygulamaktadır.