Fotosel ışığa duyarlı cihaz anlamında kullanıyor. Günümüzde her bina çeşidi için normal bir kullanım haline gelen fotoselli kapı sistemleri modern ve güvenli bir sistem olmaktadır. Geçiş alanına geldiğinizde sizi algılayan sistem sayesinde kapı kendiliğinde açılır.

Fotoselli Kapıların Özellikleri

Kullanımı oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu sistemler her türden dekorasyon ile uyumludur. Göze hitap eden bir estetiğe sahip olması ile modern dekorasyon kullanımları için tercih edilebiliyor. Firmanızın imajının sürekli yeni olarak görünmesini sağlayacaktır. Genel olarak bu kapılardaki taşıma kapasitesi 80+80 kg olabiliyor. Açılma hızı ise 250 ile 500 mm/sn arasında yer alabilir. Voltaj aralığı ise 150 ile 320 V/ac arasında değişiyor. Elektrik kesintileri söz konusu olduğunda 4 ile 6 kg kuvvetinde uygulanacak hafif bir kuvvet ile açılabilen fotoselli kapı sistemleri sessiz ve sarsıntısız olarak çalışmaktadır. Bu şekilde oldukça uzun ömürlü olarak kullanılabiliyorlar. Kapı sistemlerinde kullanılan radar sistemleri mikrodalga özelliğine sahiptir. Bu şekilde hareketi algılama avantajı getiriyor. Radarlarında hassasiyet ayarı bulunuyor. En önemli özeliklerinden biri ise emniyet fotoseli özelliğidir. Bu özellik ile insan ya da farklı cisimlerin güvenliği açısından arada kalan cisimleri fark eden kapı aksi yönde hareket eder.                                            Fotoselli Kapıların Faydaları

İşletmenize modern bir imaj kazandıran bu sistemler özellikle girişin ve çıkışın yoğun olduğu alanlarda tercih ediliyor. Bu şekilde opsiyonel bir çalışma sistemine sahip olmakta ve sessiz çalışma özelliği ile cezbedici kullanımlara sahip olmaktadır. Özellikle engelli vatandaşların geçişinde kolaylık sağlar. Hijyenik bir kapı sistemi olmakta ve özellikle sağlık sektöründe çok fazla tercih edilmektedir. Enerji tasarrufu ve ısı kaybını minimuma indirmesi ile de fotoselli kapılar avantajlı kullanım alanları oluşturmaktadır.

Fotoselli Kapıların Çalışma Sistemi

Bu alanda fotoselli kapı sistemleri dört ana sistemin bir araya getirir. Algılama sistemi sayesinde kapıya yaklaşan objeyi algılar. Algılama sonrasında programlamaya göre elektrik sinyali kontrol paneline iletilir. İkinci sistem kontrol paneli yönetim sistemidir. Kapının beyni olan bu kısım genel olarak 5 fonksiyonlu olabiliyor. Üçüncü sistem ise kanat profilleri sistemidir. Bu sistem alüminyum profillerden oluşuyor. Otomatik kapının performansı kanat ağırlığı ile doğru orantılı olmaktadır. Son olarak ise motor ve yürütme sistemi bulunuyor. Bu sistem en önemli kısımdır. Bu alandaki performans kapının hız ayarını, ağırlık ayarını ve pek çok özelliğini belirleyici olacaktır. Fotoselli kapılar güvenlik donanımları ile de dikkatleri üzerinde toplayan avantajlı, estetik, modern ve kullanışlı bir sistem olmaktadır.